znajdź swój zawód idealny

Zawody w IT – znajdź idealny dla siebie

Branża IT to nie tylko programiści. W proces tworzenia oprogramowania zaangażowanych jest wiele osób o różnych kompetencjach. W tym wpisie postaram się trochę o nich opowiedzieć i przedstawić Ci różne zawody w IT. Obiecuję, że przynajmniej kilka z nich nie będzie związanych z programowaniem. 🙂

 

Analityk biznesowy – praca w IT dla kogoś kto chce być mostem między biznesem a technologią

Mem o analitykach biznesowych

Źródło: medium.com

Zadaniem analityka w branży IT jest pomoc organizacji w podejmowaniu decyzji opartych na badaniach oraz określeniu kierunku rozwoju. Analityk biznesowy skupia się na tym, aby zrozumieć obecną sytuację oraz potrzeby klienta i sporządzić na ich podstawie zbiór wymagań, które będą realizowane w przyszłości przez zespół programistów.

Taka dokumentacja powinna zawierać między innymi informacje o tym, jakie problemy chcemy rozwiązać, kto będzie korzystał z aplikacji, kiedy i w jaki sposób mamy je dostarczyć oraz jakie scenariusze użycia przewidujemy. Dzięki temu programiści odpowiedzialni za wdrożenie mają szersze spojrzenie na projekt.

 

UX / UI designer – zajęcie wymagające empatii i uwagi do detali

Wydeptana ścieżka na trawniku obok drogi asfaltowejŹródło: medium.com

Zawody UX i UI designera są ze sobą dość mocno powiązane i często mylone, dlatego postanowiłam opisać je razem i od razu wyjaśnić czym się różnią.

UX designer projektuje doświadczenie, jakiego dozna użytkownik podczas wizyty na stronie lub w aplikacji. Chcemy, aby było ono na tyle ciekawe i użyteczne, że zachęci go do dalszej interakcji. Manewrowanie po aplikacji powinno być łatwe i sprawne, aby użytkownik mógł bez przeszkód zrealizować swój cel i przy okazji miał z tego satysfakcję. 🙂

UI designer także zajmuje się interfejsem, ale w trochę innym kontekście. UI designer skupia się przede wszystkim na przygotowaniu warstwy wizualnej. Jego głównym zadaniem jest stworzenie grafiki projektu w taki sposób, aby był przejrzysty, intuicyjny i cieszył oko.

 

Programista / Koder / Developer – zawód w IT, który urzeczywistnia plany i koncepcje

Kot programista

Programiści piszą kod potrzebny do działania programów i aplikacji. Wdrażają nowe funkcjonalności biorąc pod uwagę skalowalność, wydajność i łatwość późniejszego utrzymania kodu. Są też zaangażowani w rozwój i obsługę istniejącego oprogramowania. Co często oznacza tyle, że rozwiązują kolejne problemy, dodają nowe funkcjonalności i piszą dokumentację odnośnie wykorzystywanych narzędzi, aby ułatwić pracę z projektem pozostałym członkom zespołu.

Zawody w IT, które oferują największą różnorodność są związane z programowaniem. Istnieje sporo obszarów i języków, w których możesz pracować. Od bycia frontend developerem do pracy nad Internetem Rzeczy. Przygotowałam grafikę, który pokaże Ci kilka specjalizacji, którymi możesz się zająć jako programistka.

 

Infografika z obszarami programowania

 

Tester oprogramowania / QA (Quality Assurance) – profesja w IT dla lubiących psuć rzeczy 😉

Grafika z obszarami testowania

Źródło: mindfulqa.com

QA to osoba, która szuka błędów w nowych i istniejących funkcjach dostarczanych przez programistów. Efektem pracy testera jest zapewnienie klientom najwyższej jakości oraz stworzenie produktu lub usługi zgodnej z wymaganiami i oczekiwaniami.

Często możemy spotkać się z określeniami tester manualny lub automatyczny. Najłatwiej będzie wyjaśnić różnicę na przykładzie testowania strony internetowej. Pierwszy z nich sam wpisze dane do formularza i sprawdzi, czy ich wysyłanie przebiegło prawidłowo. Natomiast drugi skorzysta z biblioteki do automatyzacji i napisze testy, które zrobią to za niego. Kawałek kodu sprawi, że nie będzie musiał nawet otwierać przeglądarki, żeby wiedzieć, że coś poszło nie tak. 🙂

 

Specjalista ds. analizy danych / Data Scientist – najseksowniejsza praca XXI wieku wg Harvard Business Review 🍑

Neon z napisem

Analityk danych gromadzi, strukturyzuje i interpretuje dane, aby wykryć zależności, które między nimi występują. Wynikiem jego pracy jest raport, który opisuje i wizualizuje klientowi w zrozumiały sposób związki i schematy występujące między poszczególnymi danymi. Taka wiedza pozwala organizacji podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe i efektywniej osiągać swoje cele.

Specjalista Data Science to rozwinięcie zawodu analityka danych. Główną różnicą jest to, że nie tylko uzyskuje on wgląd w dane, ale także tworzy złożone modele. Taka praca opiera się na bardziej zaawansowanych metodach analizy i kompleksowym podejściu do znajdywania trendów i zarządzania danymi.

 

Inżynier uczenia maszynowego / Machine Learning Engineer – zawód, dzięki któremu oprogramowanie potrafi się samo ulepszać

Robot, który gra na pianinie

Praca inżyniera uczenia maszynowego jest zbliżona do profesji naukowca zajmującego się danymi. Obie role pracują z ogromnymi ilościami informacji, wymagają wyjątkowych umiejętności zarządzania danymi i umiejętności wykonywania złożonego modelowania na dynamicznych danych.

Z drugiej strony inżynierowie zajmujący się uczeniem maszynowym projektują samoczynnie działające oprogramowanie do automatyzacji modeli predykcyjnych. Za każdym razem, gdy oprogramowanie wykonuje operację, wykorzystuje te wyniki do wykonywania przyszłych operacji z większą dokładnością. W ten sposób oprogramowanie lub maszyna „uczy się”.

Dobrze znanym przykładem ML jest algorytm rekomendacji Netflix i Amazon. Za każdym razem, gdy użytkownik ogląda film lub wyszukuje produkt, witryny te dodają więcej danych do swojego algorytmu.

 

DevOps / Administrator IT / SysAdmin – stanowisko dla kogoś kto lubi pomagać innym i usprawniać narzędzia ich pracy ❤️

Widok danych w systemie

Administratorzy IT są odpowiedzialni między innymi za zarządzanie sieciami organizacji. Wdrażają i utrzymują systemy komputerowe. Administrator sieci przyznaje dostęp określonym użytkownikom, tworzy serwery pocztowe i pomaga użytkownikom zrozumieć podstawowe funkcje systemu, z którego korzystają.

Rozszerzeniem zawodu administratora jest DevOps (połączenie słów development i operations), który współpracuje z programistami, aby wydanie kodu przebiegało w miarę bezproblemowo ;). Dba o przygotowanie infrastruktury projektowej i dobór odpowiedniej technologii.

 

Administrator / specjalista ds. baz danych – zajęcie dla kogoś kto lubi porządkować 📄

GIf z otwartą szafką na dokumenty

Administratorzy baz danych pomagają przechowywać i organizować dane firmy. Zajmują się bezpieczeństwem, integralnością i wydajnością baz danych. Zapewniają spójność standardów danych, dostępność danych dla użytkowników w razie potrzeby i rozwiązują wszelkie problemy napotykane przez użytkowników.

Omawiani specjaliści projektują i wdrażają bazy danych. Mogą być również zaangażowani w ich planowanie i rozwój. Często są zatrudniani do aktualizowania i utrzymywania istniejących już baz danych.

 

Specjalista ds. bezpieczeństwa IT – praca dla odpowiedzialnych i odpornych na stres

Kłódki dla bezpieczeństwa

Specjaliści ds. Bezpieczeństwa IT biorą odpowiedzialność za zabezpieczenia komputerowe swoich organizacji, zapewniając bezpieczeństwo danych firmowych i chroniąc je przed cyberatakami. Firmy zatrudniają tych specjalistów, aby zapobiegać naruszeniom bezpieczeństwa poprzez analizę obecnych systemów, badanie stale zmieniających się zagrożeń, sugerowanie ulepszeń i wdrażanie zmian.

W praktyce praca w zawodzie ds. bezpieczeństwa IT polega na analizowaniu struktury sieci i testowaniu środków bezpieczeństwa, takich jak zapory i uprawnienia oprogramowania. Wszystko po to, aby znaleźć słabe punkty i je wyeliminować, zanim zostaną użyte w nieodpowiednim celu.

 

Konsultant IT – zawód dla kogoś kto jest techniczny, ale woli pracę z ludźmi

Konsultacje

Konsultanci IT to najczęściej zewnętrzni analitycy, którzy projektują i wdrażają systemy informatyczne, aby pomóc osiągnąć organizacji cele biznesowe. Oprócz tworzenia nowych rozwiązań konsultant IT analizuje obecną infrastrukturę firmy, aby zdiagnozować jej problemy, nieefektywne obszary i słabości.

Musisz widzieć, że kompetencje konsultanta IT nie kończą się na dostosowaniu systemu do wymagań klienta i wdrożeniu. Potem trzeba jeszcze przeszkolić użytkowników w zakresie obsługi nowego systemu i monitorować jego skuteczność. Tak, aby mieć pewność, że zastosowane rozwiązanie działa bezawaryjnie i zapewnia odpowiednią wydajność.

 

Project Manager / Manager IT – jeśli lubisz przyswajać nową wiedzę i potrafisz się dobrze komunikować

Kobieta i multitasking

Project manager planuje, organizuje i wdraża projekty IT. Stanowisko Project Managera obejmuje zarządzanie zespołem pracowników w celu zapewnienia, że projekt zostanie ukończony na czas i w ramach określonego budżetu. Do jego głównych obowiązków należy koordynacja wdrożeń, delegowanie zadań do pracowników oraz przedstawianie postępów i wyników projektu.

Menedżerowie IT potrzebują zarówno zaplecza technicznego, jak i biznesowego, a także umiejętności zarządzania ludźmi. Muszą być skuteczni w komunikowaniu strategii oraz przekładać nietechniczne oczekiwania na osiągalne rozwiązania IT. Project manager posiada wiedzę z wielu obszarów, bo w dużej części współpracuje z całym zespołem projektowym i koordynuje pozostałe zawody w IT.

 

Podsumowanie

Jak widzisz, jest w czym przebierać. A to i tak nie wszystkie zawody w IT, z którymi można się spotkać w ogłoszeniach o pracę. Nie zdziw się, jeśli znajdziesz wiele więcej stanowisk podczas przeglądania ofert. Często dochodzi do sytuacji, że jedna profesja ma 5 różnych nazw, co może być na początku trochę mylące. Jednak z doświadczenia stwierdzam, że w większości przypadków zakres obowiązków jest praktycznie taki sam i chodzi o wykonywanie identycznych zadań.

Zawody w branży IT, czekają nie tylko na osoby, które skończyły kierunki informatyczne. Zapotrzebowanie jest na tyle wysokie, że firmy patrzą przychylnym okiem na potencjalnych pracowników nawet bez studiów.

Co myślisz o wspomnianych zawodach? Który z nich najbardziej Cię zaintrygował? A może czas zmienić branżę? Daj znać w komentarzu.

1 komentarz